Coğrafi Yapısı

Konumu:
Samandağ, Akdeniz Bölgesinin Doğu Akdeniz bölümünde, Hatay iline bağlı bir ilçedir. Amanos dağlarının güneye inen kolları arasında genç bir kara parçası üzerinde kurulmuştur. Doğusunda Antakya, batısında Akdeniz, kuzeyinde İskenderun, güneyinde Yayladağı ile çevrilidir.
İklimi:
İlçemizde tipik Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Yazın sıcaklık ortalama 25 Co. Civarında, kışın ise 10 Co. civarına düşmektedir. Nisbi nem oranı yazın % 80, kışın ise % 70 oranında oluşmaktadır.

Akdeniz ikliminin egemen olduğu Samandağ´da kar neredeyse hiç yağmaz. Denizin yumuşattığı hava Asi Nehriyle içerilere kadar uzanır. Kışın bol yağmur yağmasına karşın yaz ayları kurak ve sıcak geçer. Yılın büyük bir bölümünde denize girmek mümkündür. Yıllık ortalama sıcaklık 18,8 derece, ortalama yağış ise 726,1 mm’dir. Akdeniz iklimi özelliğini taşıyan ilçe merkezinin denizden yüksekliği 15 m olup denize doğru bu yükseklik azalır.

Yeryüzü Şekilleri :
Antakya, İskenderun ve Yayladağı ile komşu olan ilçenin güneyinde Keldağı,  kuzeyinde Amanosların uzantısı olan Musa Dağı, doğusunda Saman Dağı ve dağlar arasında kalmış tepelikler, batısında Akdeniz yer alır. Yüzölçümü 446 km ² ‘dir. Amanos dağlarının uzantısı olan Musa dağının eteklerinden başlayan ve denize açılan bölgede yerleşimler yoğun olup, Asi nehri ilçe merkezinden Akdeniz’e dökülür. Ayrıca Büyük Karaçay ve Küçük Karaçay dereleri önemli diğer akarsulardır. 

Yaklaşık 30 km uzunluğunda bir kıyı şeridine sahip olan ilçenin kumsal uzunluğu 14 km den daha uzundur.