Blog

HOŞGELDİNİZ

Hz. Musa’nın Bastonunun Yeşerdiği Yer. Öne çıkarılmış

Salı, 16 Temmuz 2019 12:50
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)
“Musa Ağacı”na gelince, bu ağaç, Samandağ ilçesine 6 km. uzaklıktaki Hıdırbey köyünde bir dere kenarında bulunmaktadır. Musa Ağacı ile ilgili mitolojik hikâye ise şöyledir; Hz Hızır ile Hz. Musa’nın
Samandağ buluşmasından sonra Hz. Musa, Musa Dağı’na çıkmak üzere yola çıkar. Hıdırbey köyündeki Musa Ağacı’nın bulunduğu yere geldiğinde çok susar. Bastonunu bu ağacın bulunduğu yere sapladıktan sonra, hemen yanındaki dereye su içmeye gider. Su içip döndüğünde ise, yere diktiği bastonunun bir çınar filizi haline geldiğini ve yeşerdiğini görür.
Musa Ağacı, geçen bunca yüz yıla inat baharda yeşil yapraklarıyla, kışın heybetli dallarıyla varlığını hala sürdürmektedir… İşte bu günümüzde “Musa Ağacı” olarak bilinen bu ağacın, Hz. Musa’nın bastonunun yeşermesiyle meydana geldiğine inanılır. Çınar ağacının, bilim adamları göre, 1000-1200 yıllık bir geçmişinin olduğu tahmin edilmektedir. Musa Ağacı denilen çınarın çevresi 20 metreye yaklaşır. İçindeki boşlukta, geçmiş yıllarda Hıdırbey köyünde yaşayanlar berber dükkânı açarak işletmişlerdir. Günümüzde ise, bu boşluğun az bir bölümü görülebilmektedir. Çünkü DSİ tarafından dere ıslah çalışması sırasında, Çınarın kökünün önemli bir bölümü, dolgu toprağı altında kalmıştır. O nedenle önceki boşluğun tamamını günümüzde bahsettiğimiz şekilde görmek mümkün değildir. Tarihi çınar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetini sürdüren, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınan, ülkemiz Anıt Ağaçları arasında yer almaktadır. Antakya-Samandağ gezinizde, bu çınarın gölgesinde oturarak bir çay molası verilebilmektedir. Hz. Hızır Türbesiyle, Hıdırbey köyündeki Musa Ağacı da Samandağ’ın ve ülkemizin kültürel zenginlikleri olarak hep akıllarda kalacaktır.
 
Okunma 1109 kez